Endometriozis

Endometriozis

Endometriozis rahim ağzını oluşturan dokunun rahim boşluğunun dışına çıktığı bir hastalıktır. Rahmin astarına endometriyum denir.

Endometriozis, yumurtalıklarda, bağırsakta ve pelvisinizi örten dokularında endometriyum büyüdüğünde oluşur. Endometriyal dokunun pelvik bölgenizin ötesine yayılması alışılmadık bir şeydir ancak imkansız değildir.

Adet dönemlerinizin hormonal değişimleri, alanın iltihaplanmasına ve ağrılı hale gelmesine neden olan yanlış yerleştirilmiş endometriyal dokuyu etkiler. Bu doku büyür, kalınlaşır ve parçalanır. Zamanla, parçalanan doku pelvisinize sıkışır.

Pelvisinize sıkışmış olan bu doku şunlara neden olabilir;

Tahriş

Yara oluşumu

Adet dönemlerinizde şiddetli ağrı

Doğurganlık sorunları

Endometriozis semptomları, yumurtalık kistleri ve pelvik inflamatuvar hastalık gibi diğer rahatsızlıkların semptomlarına benzer olabilir. Ağrınızı tedavi etmek doğru teşhis gerektirir. Bu teşhis için aşağıdaki testlerden biri veya birkaçı gerekebilir;

Ayrıntılı sağlık geçmiş

Fizik muayene

Ultrason

Laparoskopi

Risk Faktörleri

Yaş

Her yaşta olan kadınlar endometriozise yakalanma riski altındadır. Genellikle 25-40 yaş arasındaki kadınları etkiler.

Aile öyküsü

Endometriozisi olan bir aile üyeniz varsa hastalığı geliştirme riski daha yüksek olabilir.

Endometriozis Belirtileri

Endometriozis hastalığının belirtileri değişir. Bazı kadınlarda hafif semptomlar görülür, ancak bazılarında orta ile ağır semptomlar olabilir. Ağrınızın şiddeti, durumun derecesini veya aşamasını belirtmez.  Pelvik ağrı, endometriozisinen yaygın semptomudur. Ayrıca aşağıdaki belirtilere sahip olabilirsiniz;

Adet dönemi öncesi ve sırasında alt karın ağrısı

Adet kanamaları veya dönemler arasında kanama

Kısırlık

Cinsel ilişki sonrası ağrı

Bağırsak hareketinde rahatsızlık

Adet döngüsü sırasında herhangi bir zamanda görülebilen bel ağrısı